تاریخ انتشار:1398/2/4اخبار سجام

بهره برداری از سامانه توزیع سود در آینده نزدیک/صدور ۵۵ هزار کد معاملاتی جدید در فروردین ۹۸

بهره برداری از سامانه توزیع سود در آینده نزدیک/صدور ۵۵ هزار کد معاملاتی جدید در فروردین ۹۸

به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از سنا، حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از طراحی سامانه توزیع سود در این شرکت خبر داد و گفت : این سامانه که با به کارگیری پیمانکاران داخلی و ظرفیت های شرکت طراحی شده و ظرف یکی دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید .وی افزود:  این سامانه قادر خواهد بود  سود اوراق بهادار، یونیت های صندوق ها، صکوک و اسناد خزانه را دریافت و به صورت متمرکز در حساب بانکی منتخب فرد واریز کند. فهیمی همچنین اظهار داشت : به عنوان یک پیش نیاز سامانه سجام را طراحی و پیاده سازی کرده ایم که ضمن شناسایی دقیق مشتریان بتوانیم خدمات گسترده ای را ارائه کنیم.
وی ادامه داد: سال گذشته این سیستم راه اندازی شد و تا به امروز بیش از یک میلیون نفر از فعالان بازار سرمایه در سامانه ثبت نام کرده اند و اطلاعات به روزی از سرمایه گذاران در اختیار داریم.  این در حالی است که برای اولین بار در ایران خدمت شناسایی مشتری را به صورت الکترونیک فراهم کرده ایم که در هیچ بخشی مانند بانک و گمرک این الگو وجود ندارد.
حسین فهیمی گفت : در مرحله بعد در ۲۷ اسفند ۹۷ با تصویب هیات مدیره سازمان بورس اعلام شد در صورتی که سرمایه گذاران در سامانه ثبت نام کنند دیگر نیازی به شناسایی مجدد در بازار سرمایه ندارند و مشتری بعد از درخواست خدمات می تواند از همه سرویس ها استفاده کند.
مدیرعامل سمات در ادامه این نشست خبری اعلام کرد : بخش دوم تمرکز سپرده گذاری مرکزی اوراق و تسویه وجوه بر این مبنا تعریف شد که با توجه به محدودیت های جهانی بر اساس تحریم و نوسان ارز به بومی سازی پلتفرم های داخلی روی بیاوریم.
فهیمی افزود : اولین پلتفرم سامانه جامع تسویه معاملات بورس های کالایی در سال ۹۷ راه اندازی شد که بخش انرژی آن فعال شد و ارتباط سیستم با بانک ها و سازمان  مرتبط برقرار است.
وی در این نشست خبری گفت : تا به امروز بیش از ۱۰ میلیون و  ۸۰۰ هزار کد سهامداری از سوی سپرده گذاری مرکزی صادر شده که ۵۵ هزار کد آن مربوط به  فروردین ۹۸ بوده است.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق و تسویه وجوه تصریح کرد : در سال جاری نیز بهره برداری از سایر بخش ها در بورس های دیگر  انجام می شود؛  بر این اساس راه اندازی قرارداد آتی  سبد سهام طی مباحثات طولانی شرعی و قانونی نیز یک اتفاق مهم بود که اجرایی شد و در سپرده گذاری مرکزی اوراق و تسویه وجوه ، کلیه عملیات تسویه معاملات این ابزار در سامانه انجام شد.
فهیمی اعلام کرد : سال گذشته در زمینه فعالیت های جاری نیز سپرده گذاری مرکزی اوراق و تسویه وجوه فعالیت های زیادی همانند ارتباط با مراجع ثبتی، قضایی و ... را شکل داد تا فرآیندها تسهیل شود.
وی در ادامه اظهار داشت : تا به امروز ۲۸ هزار میلیارد تومان بین ۱۴۰ هزار شخص حقیقی و حقوقی سود پرداخت شده و ۹۰ هزار میلیارد تومان خالص تسویه انجام شد.