تاریخ انتشار:1398/2/18اطلاعیه‌ سجام

اطلاعیه برای در اختیار گذاشتن سرویس اطلاعات مشتریان سجام به کارگزاران

اطلاعیه برای در اختیار گذاشتن سرویس اطلاعات مشتریان سجام به کارگزاران

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با انتشار اطلاعیه ای نحوه در اختیار گذاشتن سرویس اطلاعات مشتریان سجامی شده (Profile) به شرکت های کارگزاری را اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی سمات، در این اطلاعیه آمده است:  بر اساس مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه نهادهای مالی از جمله مدیران صندوق‌ها و شرکتهای کارگزاری که خدماتی را  به مشتریان خود ارائه می‌دهند، می‌توانند برای امور "شناسایی اولیه" و "کامل" مشتری نسبت به دریافت اطلاعات مورد نیاز از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) اقدام نمایند که در این صورت به دریافت مجدد این اطلاعات از مشتریان نیاز نخواهند بود.
نهادهای مالی مذکور به ویژه کارگزاران با اتکای به اطلاعات دریافتی از سامانه مذکور قادر خواهند بود خدمات مورد نظر را در اختیار مشتریان قرار دهید.
در همین راستا خواهشمند است شرکتهای کارگزاری که زیرساخت فنی لازم جهت دریافت اطلاعات مشتریان از این شرکت را فراهم کرده اند درخواست دسترسی به سرویس اطلاعات مشتریان سجامی شده (Profile) و به‌روزرسانی اطلاعات مشتریان را به مدیریت فناوری اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارسال نمایید تا اقدام لازم به عمل آید.
سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.
بر اساس این گزارش، سهامداران می توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir  ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.