تاریخ انتشار:1398/4/29اخبار سجام

با حضور وزیر اقتصاد؛ درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) رونمایی شد

با حضور وزیر اقتصاد؛ درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از سامانه دارا گفت : این سامانه کار نو و جدیدی است که راه اندازی آن در بازار سرمایه احساس می شد.
وی به پیشرفت های الکترونیک بازار سرمایه اشاره کرد و افزود : امیدوارم با اقداماتی که سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان مختلف بازار سرمایه انجام می دهند، این بازار به 10 بورس الکترونیک و هوشمند جهان تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در این مراسم گفت : این شرکت سال گذشته با راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) برای نخستین بار اطلاعات سهامداران بازار سرمایه را به صورت e-KYC  دریافت کرد و هم اکنون یک میلیون و 200 هزار نفر در این سامانه ثبت نام کرده اند.
حسین فهیمی افزود : سامانه الکترونیکی سهامداران نیز انبوهی از اطلاعات را در اختیار سهامداران قرار خواهد داد به طوریکه سهامداران بازار سرمایه از اقصی نقاط جهان می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از این سامانه دریافت کنند.
مدیرعامل سمات اظهار داشت: اولین داشبوردی که استفاده کنندگان این درگاه به آن دسترسی خواهند داشت، "سبد دارایی" است. یعنی فرد قادر خواهد بود به ترکیب دارایی و میزان آن در هر نماد دسترسی داشته باشد که طیفی از اطلاعات شامل ارزش ریالی، تعداد سهام، درصد از کل و نوع دارایی را در برخواهد  گرفت. ضمن اینکه این سبد دارایی، قابلیت جست و جو  بر اساس بازه زمانی را هم دارد و این امکانی است که پیش از این برای دریافت آن هموطنان از هر نقطه ای از کشور باید حضوری به شرکت سپرده گذاری یا مراکز سه گانه استانی مراجعه می کردند.
فهیمی، دومین داشبورد درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه  را داشبورد "گزارش گردش معاملات" ذکر کرد و گفت:  این داشبورد بسیار حایز اهمیت است و علاوه بر اینکه گزارش جدیدی را در اختیار هموطنان قرار می دهد، امکان نظارت بر فعالیت کارگزاران از طریق سهامداران را فراهم و از بسیاری از تخلفات و ناهنجاری های احتمالی جلوگیری می کند. این داشبورد، همچنین اطلاعات مربوط به گردش معاملات را تا یک روز قبل در اختیار خواهد گذاشت و قابلیت گزارش گیری نیز دارد.
سومین داشبورد از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه که مدیرعامل سمات به آن اشاره کرد، داشبورد "مجامع" بود. به گفته فهیمی، سهامداران از طریق این داشبورد، این امکان را پیدا خواهند کرد که اطلاعات مجامع شرکت را به صورت متمرکز در اختیار داشته باشد. سهامدار همچنین به لیست مجامع دسترسی دارد و با کلیک کردن روی هر کدام از آنها می تواند اطلاعیه آن را از سامانه کدال بازخوانی کند و در جریان جزئیات مجمع قرار گیرد.
وی افزود: با راه اندازی نسخه جدید این اپلیکیشن، علاوه بر اینکه خدمات شرکت سپرده گذاری مرکزی در سطح کشور گسترش خواهد یافت، سهامداران قادر خواهند بود به صورت الکترونیک در مجامع عمومی شرکت ها حضور یابند و این امر شفافیت را در بازار سرمایه ارتقا، هزینه برگزاری مجامع را کاهش و کارایی مجامع را افزایش خواهد داد.
فهیمی، "اطلاعیه های نماد " را داشبورد دیگری از درگاه تخصصی ذی نفعان بازار سرمایه (دارا) دانست که برای مدیریت صحیح پرتفوی سهامداران کاربرد دارد.
وی از "گزارش دارایی " به عنوان آخرین داشبورد دارا یاد کرد و گفت: در این داشبورد، حتی دارایی های غیرقابل معامله و فریز شده نیز قابل مشاهده است. کارگزار ناظر آن را ببینید و قابل گزارش گیری نیز هست.
فهیمی در پایان راه اندازی درگاه واحد ذی نفعان بازار سرمایه را تحولی بنیادین در ارائه خدمات به سرمایه گذاران خواند و اظهار داشت: این سامانه، سرمایه گذاران را از بسیاری از رفت و آمدها و مراجعات حضوری به شرکت ها، بانک ها و دفاتر شرکت های فرابورسی و بورسی بی نیاز  و زمینه صرفه جویی در سطح اقتصاد ملی را فراهم خواهد کرد.
خاطر نشان می شود: امکان حضور و ثبت رای در مجامع الکترونیکی، مشاهده اخبار بازار سرمایه، اطلاع رسانی از طریق پیامک، کیف پول الکترونیکی، دسترسی در تمام پلتفرم های وب و اخذ گواهی سپرده دارایی از دیگر قابلیت های دارا خواهد بود.