تاریخ انتشار:1398/5/9اخبار سجام

زمینه‌های همکاری مشترک بازار سرمایه ایران و سوریه بررسی شد

زمینه‌های همکاری مشترک بازار سرمایه ایران و سوریه بررسی شد

مدیرعامل سمات آمادگی این شرکت برای پیاده سازی و انتقال دانش فنی سامانه های سجام، دارا و توزیع سود به سوری ها را اعلام کرد.
عابد فضلیه رئیس کمیسیون اوراق بهادار سوریه گفت : انتظار می رود همکاری های گسترده ای میان بازار سرمایه ایران و سوریه ایجاد شود و تعاملات دو طرف در سطح اقتصادی و بازرگانی توسعه یابد.
به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از فرابورس، اعضای کمیسیون اوراق بهادار سوریه که با دعوت فرابورس ایران به منظور ایجاد زمینه‌های همکاری بازارهای سرمایه سوریه و ایران به تهران آمده بودند،  در دیدار و گفت‌وگو با مقامات ارکان و برخی از نهادهای بازار سرمایه اعم از بورس تهران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، کارگزاری مفید و در نهایت در دیدار با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جریان نحوه معاملات، سازوکارها و فرایندهای مختلف دادوستدی در بورس‌های کشور قرار گرفتند. 
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در بازدید هیات سوری، آمادگی این شرکت را انتقال تجربیات بازار سرمایه ایران به این کشور اعلام کرد.
حسین فهیمی فرآیندهای پیش و پس از معاملات در بازار سرمایه ایران را تشریح و آمادگی سمات برای پیاده سازی و انتقال دانش فنی سامانه های پیشرفته این شرکت از جمله سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)، درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا) و سامانه جامع توزیع سود به سوری ها را اعلام کرد. همچنین در آغاز بازدید این هیات سوری از ارکان مختلف بازار سرمایه کشور، زنگ معاملات در تالار معاملاتی بورس تهران به صدا در آمد.
رئیس و اعضای کمیسیون اوراق بهادار سوریه در ادامه طی بازدید از فرابورس ایران با زیرساخت‌های معاملاتی اعم از فرایندهای عملیات و نظارت بازار فرابورس آشنا شدند و در نشستی که به میزبانی فرابورس برگزار شد، برنامه‌های شرکت‌های مدیریت فناوری بورس، بورس کالا، بورس انرژی و فرابورس ایران در زمینه همکاری با بازار سرمایه سوریه توسط مدیران این ارکان برای هیات سوری تشریح شد.
در بخش دیگری از این نشست در خصوص انواع خدمات تخصصی، فنی و مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف پردازش داده‌ها و اطلاعات مالی و اقتصادی که شرکت مدیریت فناوری بورس در بازار سرمایه ارائه می‌کند، توضیحاتی ارائه شد.
از سوی دیگر، صنعت تامین سرمایه در ایران و خدمات متنوع این شرکت‌ها اعم از فعالیت‌های کارگزاری، معامله‌گری، بازارگردانی، مشاوره، سبدگردانی، پذیره‌نویسی، تعهد پذیره‌نویسی، افزایش سرمایه و... نیز توسط مدیران شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست، پیش‌نیازها و زمینه‌های همکاری‌ مشترک بورس سوریه و بازار سرمایه کشور تحلیل و ارزیابی شد.