تاریخ انتشار:1398/8/11اخبار سجام

صدور ۳۵۱ هزار کد سهامداری جدید در بازار سرمایه

صدور ۳۵۱ هزار کد سهامداری جدید در بازار سرمایه

تعداد ۳۵۱ هزار نفر جدید در ابتدای فروردین ماه تا پایان مهرماه امسال کد سهامداری گرفته و وارد بازار سرمایه شده‌اند که تعداد کل کدهای صادر شده در این بازار به رقم ۱۱ میلیون و ۱۹۳ هزار کد رسیده است.
به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از فارس، حسین فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، گزارشی از تعداد کدهای سهامداری در بورس برای انتشار ارسال کرد.
آمار کدهای سهامداری:
در این گزارش آمده است از ابتدای امسال تا پایان مهرماه تعداد 351 هزار کد سهامداری جدید در بازار سرمایه منتشر شد تا تعداد کل کدهای صادر شده در بازار سرمایه به رقم 11 میلیون و 193 هزار کد برسد. بر اساس آمار صدور کدها در هر ماه به شرح زیر است:
فرودین 98 : 55 هزار کد
اردیبهشت 98 : 39 هزار کد
خرداد 98 : 23 هزار کد
تیر 98 : 34 هزار کد
مردادماه : ۴۸ هزار کد
شهریور: ۶۱ هزار کد
مهر : 91 هزار کد
تعداد کل سهامداران: ۱۱ میلیون و 193 هزار
در مورد صدور کد برای سهامداران خارجی هم از ابتدای امسال تا پایان مهرماه 171 کد صادر شده که در مجموع 1445 کد برای این گروه صادر شده است.
هم اکنون سرمایه گذارانی از 43 کشور شامل آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، استرالیا، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، کانادا، جزایر کیمن، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان، جزایر ویرجین، نیجریه و افغانستان فعال هستند.
در حال حاضر هم بیش از 112 هزار کد حقوقی هم برای سهامداران بازار سرمایه صادر شده است.
سهامداران فعال بازار سرمایه
تعداد یک میلیون و 180 هزار کد حداقل یک تا 10 معامله (خرید یا فروش)، 163 هزار کد بین 11 تا 20 معامله و 236 هزار کد بیش از 20 معامله را در ماه گذشته انجام دادند.
افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه ایران دارند، در ابتدای باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) ثبت نام کنند.
سجام به عنوان زیرساخت پروفایلینگ یکپارچه و فراگیر فعالان بازار سرمایه به ویژه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی و درگاه واحد خدمات دهی به تمامی ارکان بازار، نهادهای مالی، ناشران و مخصوصاً سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی مطرح بوده و اپلیکیشن آپ با توجه به گستره کاربران و شبکه فراگیر خود با راه اندازی این خدمت جدید، گامی نوین در ارائه خدمات بازار سرمایه به مشتریان خود برداشته است.
سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران، مشتریان مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.
براساس این گزارش، سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.