تاریخ انتشار:1398/11/6اخبار سجام

فهیمی: احراز هویت مشتریان بانک پارسیان با سامانه سجام آغاز شد

فهیمی: احراز هویت مشتریان بانک پارسیان با سامانه سجام آغاز شد

مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با ابراز خرسندی از اولین گام در اجرای ثبت نام و احراز هویت همزمان بانکی در بانک پارسیان گفت: از دو سال پیش تاکنون که بحث احراز هویت و KYC مطرح شد، دغدغه ما این بود که در کنار اجرای این طرح در بازار سرمایه این برنامه را در بانک های کشور نیز به مرحله اجرا درآوریم.
وی با تاکید بر اینکه سجام طرحی ملی برای ایجاد احراز هویت یکپارچه در کشور است افزود: پس از اجرای موفق این سامانه در بورس و ثبت نام و احراز هویت مشتریان در اخذ کد بورسی و KYC، بر آن شدیم تا این طرح را در بانک پارسیان که داوطلب اجرای این طرح بود نیز اجرا کنیم تا در این اقدام شبکه بانکی کشور نیز بتواند از مزیت های اجرای این طرح بهره مند شود.
مدیرعامل سمات افزود: با طراحی ابزارهای نو و متنوع سرمایه‌گذاری‌های تازه با مشارکت فعال مردم صورت گرفته است و در این میان بسترهای بازار سرمایه هم متناسب با این شرایط باید گسترده تر شود. وی خاطر نشان کرد: بازار سرمایه توانست در اوج تحریم ها و بن بست های اقتصادی و مالی با تامین مالی برای بخش عمومی، خصوصی و حتی برای دولت در توسعه اقتصاد کشور نقش ویژه ای داشته باشد.
استفاده از شریعت اسلامی
وی اظهار داشت: با استفاده از شریعت اسلامی در بازار سرمایه توانسته ایم با جلب اعتماد عمومی، جذب منابع تازه را وارد مراحل جدی‌تری کنیم.
کاهش ریسک جعل و دستکاری
فهمیمی تصریح کرد: برای اولین بار در کشور افراد یک بار شناسایی می‌شوند و کاهش ریسک‌های جعل و دستکاری و همکاری با اولین بانک در بازار سرمایه هم صورت گرفت.
آخرین آمار ثبت نام
مدیرعامل سمات افزود: بیش از 2 میلیون و 700 هزار نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده اند اما فعلا اجباری نیست و طرفیت بیش از 10 میلیونی برای ثبت نام در این سامانه وجود دارد.
اولین ارتباط سجام با یک بانک
وی گفت : سجام پله اول قبل از ورود به پروژه‌های بزرگ‌تر و راهبردی‌تری است که لزوما باید در ابتدا این سامانه فعالیت آن جدی و عمومی می‌شد و همکاری با بانک پارسیان اولین ارتباط سجام از طریق یک بانک است که سرویس ها و خدمات بانک سرمایه به مشتریان (ثبت‌نام و اهراز هویت) به صورت کامل ارائه می شود.
تازه ترین آمار ثبت‌ نام در سجام
فهیمی افزود : 19 هزار و 300 مشتری جدید الورود در سجام در طی روزهای اخیر ثبت نام کرده اند که 60 درصد از طریق موبایل، تبلت و اپلیکیشن ها بوده است که نشان می دهد افرادی با نگاه مدرن وارد بازار سرمایه شده اند. 
سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.
بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.
براساس این گزارش، سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.sejam.ir ثبت نام خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.