تاریخ انتشار:1399/2/6اخبار سجام

فهیمی: هدایت مشتری به کارگزاری خاص تخلف آشکار است

فهیمی: هدایت مشتری به کارگزاری خاص تخلف آشکار است

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: دفاتر پیشخوان دولتی حق ندارند مشتریانی را که برای ثبت نام در سجام و  احراز هویت مراجعه می کنند، به کارگزاری خاصی هدایت کنند و در صورت اثبات تخلف، به مراجع قضایی معرفی می شوند.
به گزارش روابط عمومی سمات به نقل از سنا، حسین فهیمی افزود: راهنمایی مراجعه کنندگان به کارگزاری خاص، تخلف آشکار و نوعی  رفتار تبعیض آمیز  است.
وی با  اشاره به دریافت برخی گزارش ها از تخلفات صورت گرفته در این خصوص گفت: اگر گزارش های دریافتی تایید شود ، دسترسی دفاتر متخلف را به خدمات سجام  قطع و آنها را به مراجع قضایی معرفی خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تاکید کرد: دفاتر پیشخوان علاوه بر اینکه نباید مبلغ اضافه دریافت کنند،  حق ندارند مراجعه کنندگان برای احراز هویت را به کارگزاری خاصی هدایت کنند ؛ چرا که این کار هم جنبه مجرمانه دارد و هم  مغایر با اصول رقابت است.
فهیمی افزود: دفاتر پیشخوان ، فقط کار احراز هویت را انجام می دهند و مشتری از بین ۱۰۸ کارگزاری معرفی شده، بر اساس سلیقه و تصمیم خود  حق انتخاب دارد  و همه این کارگزاری ها هم خدمات یکسان انجام می دهند.
مدیرعامل سمات همچنین با اشاره به تخلف برخی دفاتر درخصوص مبلغ دریافتی برای احراز هویت از طریق سامانه سجام گفت: بنابر اطلاعات رسیده و گزارش های مردمی، برخی از دفاتر پیشخوان دولت، هنگام ثبت‌نام حضوری مشتریان دریافت کد بورسی و احراز هویت برای سامانه سجام، اقدام به دریافت مبالغی تا چند برابر میزان تعیین شده کرده‌اند.
فهیمی تصریح کرد: هزینه ثبت‌نام آنلاین و الکترونیکی در سامانه سجام 100 هزار ریال است که از طریق درگاه پرداخت سامانه قابل واریز است و دفاتر پیشخوان برای انجام خدمات احراز هویت مشتریان صرفا مجاز به دریافت 111 هزار ریال برای شخص اصیل و 127 هزار ریال برای نماینده قانونی هستند که به‌عنوان کارمزد دفاتر در نظر گرفته شده است.
مشتریانی که با چنین مواردی در مراجعه به دفاتر پیشخوان روبه‌رو شده‌اند می‌توانند مراتب این تخلف را به مرکز پاسخگویی کانون کشوری دفاتر پیشخوان به شماره ۰۲۱۶۱۹۱۲۲۲۲ یا شماره ۱۹۵ سازمان تنظیم مقررات اطلاع دهند. همچنین شرکت سپرده‌گذاری آماده دریافت گزارش مربوط به این تخلفات از طریق نشانی ایمیل sejam@csdiran.com است.