تاریخ انتشار:1401/2/9اخبار سجام

مدیرعامل سمات : ثبت نام سهامداران در سامانه سجام از رقم ۴۰ میلیون نفر عبور کرد

مدیرعامل سمات : ثبت نام سهامداران در سامانه سجام از رقم ۴۰ میلیون نفر عبور کرد

به گزارش روابط عمومی سمات، دکتر محمد باغستانی با بیان مطلب فوق افزود: در نخستین ماه امسال بیش از 150 هزار نفر در سامانه سجام ثبت نام کردند تا تعداد ثبت نام کنندگان در این سامانه از رقم 40 میلیون سهامدار عبور کند.

وی با اشاره به قانون لايحه بودجه سال ١٤٠١ كشور مبني بر الزام ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار برای پرداخت سود سهام خود از طریق سامانه سجام در سال 1401 اظهار داشت: زیر ساخت های فنی و سخت افزاری این امر مهیا شده است اما باید سهامداران هر چه سریعتر در این سامانه ثبت نام کنند تا شرکت سپرده گذاری مرکزی بتواند امسال سود ناشران را از طریق اطلاعات سامانه سجام پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه سال گذشته 290 شرکت سود سهام خود را از طریق اطلاعات سامانه سجام پرداخت کردند، گفت: از ابتدای امسال 8 شرکت سود سهام خود را از طریق این سامانه پرداخت کرده اند و 5 شرکت نیز در مراحل تکمیل مدارک و فرایندهای اجرایی پرداخت توزیع سود خود از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار دارند.

تکمیل زنجیره پرداخت سود سهام

باغستانی خاطر نشان کرد : خوشبختانه با تلاش کارشناسان و متخصصان شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت سود سهامداران حقوقی شرکت ها نیز فراهم شده است تا زنجیره پرداخت سود سهام شرکت ها تکمیل شود.

وی با بیان اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی سود 94 درصد سهامداران شرکت پلیمر آریا ساسول را روز چهارشنبه گذشته پرداخت کرد، گفت: برای نخستین بار سود سهامداران حقوقی یک شرکت شامل صندوق های سرمایه گذاری، سبدگردان ها و ... از طریق سمات به حساب آنها واریز شد.

مدیرعامل سمات افزود : سهامدارانی که سود شرکت پلمیر آریا ساسول به حساب آنها واریز نشده است می توانند با ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام، سود خود را از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی دریافت کنند.

تحقق یکی از آرزوی های دیرینه سهامداران

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه یکی آرزوهای دیرینه سهامداران بازار سرمایه به زودی برطرف می شود، گفت: دریافت سود سنواتی شرکت ها یکی از دغدغه ها و مطالبات اصلی سهامداران در طول سال های اخیر بوده است که خوشبختانه این شرکت زیر ساخت های فنی لازم را برای رفع این مشکل فراهم کرده است.

وی با اشاره به نامه سازمان بورس و اوراق بهادار به تمامی ناشران بازار سرمایه مبنی بر اجرایی شدن فرآیند پرداخت مطالبات سنواتی سهامداران (سودهای رسوب شده) افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی این آمادگی را دارد که سودهای سنوات گذشته شرکت ها را دریافت و به حساب سهامداران واریز کند که به طور حتم این موضوع منجر به افزایش رضایتمندی سهامداران خواهد شد.

تکذیب آغاز ثبت نام مشمولان جدید سهام عدالت

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی انتشار برخی اخبار مبنی بر آغاز ثبت نام مشمولان جدید سهام عدالت را تکذیب کرد و اظهار داشت: هنوز ساز و کار و فرایندهای اجرایی این طرح مشخص نشده است به طوریکه واجدین شرایط باید منتظر اطلاعیه های رسمی مراجع ذیصلاح در این زمینه باشند.

وی تصریح کرد: متاسفانه در روزهای اخیر برخی افراد سودجو با اعلام آغاز ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، مبالغی را از افراد دریافت کرده اند که آنها نباید در دام این گونه کلاهبرداران گرفتار شوند.

گفتنی است، سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) با هدف ایجاد سامانه ای یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات مطلوب به سهامداران بازار سرمایه راه اندازی شده است.

علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت  www.sejam.ir به صورت حضوری و غیر حضوری ثبت نام خود را در این سامانه انجام دهند و به باشگاه بزرگ مشتریان بازار سرمایه ملحق شوند.