تاریخ انتشار:1397/2/9اخبار سجام

آشنایی اعضای شورای اطلاع رسانی بازار سرمایه با سامانه سجام

آشنایی اعضای شورای اطلاع رسانی بازار سرمایه با سامانه سجام

هفتاد و یکمین جلسه شورای اطلاع رسانی بازار سرمایه با حضور مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی برگزار شد و حسین فهیمی فرایندها و مزیت های سامانه سجام را برای اعضای این شورا تشریح کرد.

اعضای شورای اطلاع رسانی بازار سرمایه با قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان (سجام) آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی سمات، هفتاد و یکمین جلسه شورای اطلاع رسانی بازار سرمایه با حضور مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در محل این شرکت برگزار شد و حسین فهیمی فرایندها و مزیت های سامانه سجام را برای اعضای این شورا تشریح کرد.

مدیرعامل سمات گفت: یکی از دغدغه های مدیران بازار سرمایه در سال های اخیر در اختیار داشتن سامانه جامع و تمرکز اطلاعات صحیح سهامداران این بازار بود که سامانه سجام این نقیصه را برطرف و در آینده ای نزدیک، اطلاعات درست و به روز سهامداران جمع آوری، راستی آزمایی و پالایش خواهد شد.

فهیمی با بیان اینکه سامانه سجام زیر ساخت های بسیاری از خدمات بازار سرمایه را فراهم خواهد کرد، افزود : برگزاری مجامع الکترونیک و توزیع سود سهامداران از مهم ترین پروژه هایی است که از طریق این سامانه اجرا خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: شرکت سپرده گذاری مرکزی، آیین نامه نظام مرکزی پرداخت عایدی اوراق بهادار را در آینده نزدیک به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه خواهد شد تا یکی از آرزوهای دیرینه اهالی بازار سرمایه مبنی بر پرداخت سود عایدات آنها از سوی این شرکت محقق شود.

مدیرعامل سمات افزایش شفافیت، جلوگیری از پولشویی و صیانت از دارایی های سهامداران را از دیگر ویژگی های سامانه سجام اعلام کرد و گفت: اطلاعات سهامداران از طریق مراجع ذیصلاح (ثبت احوال، بانک مرکزی، پژواک، بورس ها و ...) راستی آزمایی خواهد شد تا اطمینان از صحت اطلاعات آنها افزایش یابد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا با همکاری و مساعدت تمامی ارکان بازار سرمایه بتوان این پروژه بزرگ را در بازار سرمایه با موفقیت عملیاتی کرد.

سامانه جامع اطلاعات مشتریان با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه رونمایی شد.

جزئیات بیشتر از سامانه «سجام»

سامانه سجام با شعار «تنها یک‌بار ثبت شوید» مسوولیت خودکار فرآیند جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را بر عهده خواهد داشت.

به طور مثال، هر فردی در حالت کنونی به‌عنوان مشتری برای ورود به بازار سرمایه نیازمند دریافت کد معاملاتی یا کد سهامداری است، به همین منظور به یکی از دفاتر کارگزاری برای ایجاد کد مراجعه حضوری می‌کند و از طریق فرم‌هایی که در اختیارش قرار می‌گیرد اطلاعات هویتی و ارتباطی خود را ارائه می‌دهد تا احراز هویت شود.

این فرم‌ها و دریافت اطلاعات دوباره در مراحل بعدی مانند خرید و فروش، دریافت شناسه کاربری معاملات برخط، دریافت سود اوراق و مراجعه به نهاد‌های مالی مختلف به شکل تکراری از مشتریان دریافت می‌شود و این موضوع در هرگونه دریافت خدمت وجود دارد، اما «سجام» از تکرار دریافت این‌گونه اطلاعات جلوگیری خواهد کرد.

عملیات KYC یا شناخت مشتری، خدمت دیگر سامانه سجام است که به این ترتیب، نیازی به بایگانی فرم‌ها و همچنین توسعه کمی و کیفی خدمات در فضای سایبری نیست و در مجموع این سامانه نقش تسهیل‌کننده بخش شناخت مشتری (KYC) را بر عهده خواهد داشت.