تاریخ انتشار:1397/4/24اخبار سجام

مدیرعامل سمات خبر داد: تسهیل خدمات بورسی با دو سامانه دانا و سجام

مدیرعامل سمات خبر داد: تسهیل خدمات بورسی با دو سامانه دانا و سجام

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در همایش بزرگ ناشران اوراق بهادار خدمات نوین این شرکت را در چند بخش تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی سمات، حسین  فهیمی افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی با تغییر در رویکردها به ارائه خدمات جدید و نوین روی آورده است. تغییراتی که می تواند مسیر سرمایه گذاری را تا حد قابل توجهی تسهیل دهد.
وی ادامه داد: دراین راستا، دو سامانه «دانا» و «سجام» در راستای تسهیل ارائه خدمات به شرکت ها و ناشران و همچنین عموم سهامداران بازار سرمایه راه‌اندازی شده و توسعه پیدا کرده است.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی درخصوص سامانه دانا اظهار داشت: «دانا» یک مکانیزم بسیار مطمئن برای ناشران است. به عبارتی دیگر، این سامانه کانالی امن، با حفظ محرمانه بودن اطلاعات، به تنها درگاه ارتباطی میان سمات و ناشران تبدیل خواهد شد.
فهیمی درتشریح دومین سامانه جدید شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: «سجام»، سامانه ای زیرساختی و پیش‌زمینه ارایه انبوهی از خدمات ارزش افزوده به سهامداران و درمجموع کل بازار سرمایه است .
وی افزود: این سامانه می تواند در شفاف سازی  بازار سرمایه نقش بسیار مهمی داشته باشد. "سجام" این امکان را فراهم می کند که ناشران تنها یک بار فرم های لازم را کامل کرده و احراز هویت شوند. بنابراین فرد ثبت نام کننده به تمام خدمات و نهادهای بازار سرمایه دسترسی خواهد داشت و دیگر نیاز به ثبت نام مجدد ندارد. 
مدیرعامل سمات شرایط استفاده از خدمات ویژه سجام را اینچنین برشمرد: برای خدمات به سهامداران درنخستین گام، ناشر می تواند شرکت تحت مدیریت خود را در این سامانه ثبت نام کند. اگر تعداد ثبت نام کننده ها به عدد قابل قبولی برسد، خدمات ویژه ای به آن شرکت ارائه می دهد.
موضوع بعدی که فهیمی به آن اشاره کرد در زمینه برگزاری مجامع الکترونیک بود. وی در این خصوص افزود: شرکت سپرده گذاری مرکزی در یکسال اخیر تلاش های بسیاری داشته است تا زیرساخت های لازم برای برگزاری مجامع الکترونیک را آماده کند.
این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: برگزاری مجامع الکترونیک علاوه بر اینکه مزایای بسیاری برای ناشران دارد، سهولت فعالیت سهامداران را نیز در پی دارد.
فهیمی گفت : با برنامه ریزی های صورت گرفته در سال های آتی، برگزاری مجامع الکترونیک جای مجامع فعلی را می گیرد و هزینه برگزاری مجامع تا حد قابل توجهی کاسته می شود. از سوی دیگر سهامداران می توانند به صورت آنلاین در رای گیری های مجامع شرکت کنند و از جزیی ترین عملکرد شرکت ها مطلع شوند.
مدیرعامل سمات درپایان بیان کرد: شرکت سپرده گذاری مرکزی همواره درتلاش است تا ازحقوق سهامداران حفاظت کرده و شرایط سرمایه گذاری را تا حد زیادی تسهیل بخشد. همچنین با برنامه های در دست اجرا، بسیاری از فرایند برای ناشران درمدت کوتاهی صورت می گیرد که این موضوع نیز می تواند بازار سرمایه را جذاب تر کند.