تاریخ انتشار:1397/4/24اخبار سجام

سامانه جامع اطلاعات مشتریان، جلوی پولشویی در بورس را می گیرد

سامانه جامع اطلاعات مشتریان، جلوی پولشویی در بورس را می گیرد

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)، کدهای مشکوک و ناشناخته معاملاتی شناسایی و از وقوع تخلفاتی مانند پولشویی در بورس جلوگیری می شود.

سجام یک سامانه زیرساختی در بازار سرمایه است که همه فعالان بازار اعم از سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در این سامانه ثبت می کنند. از طریق این سامانه، اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود و پس از ثبت اطلاعات نیز هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت دوباره اطلاعات آن سهامدار ندارد.
ثبت نام فعالان بازار سرمایه در سامانه سجام از اوایل تیرماه جاری آغاز شده است و همه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادارو بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلفند در مدت 6 ماه در این سامانه ثبت نام کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حسن امیری» روز شنبه در همایش ناشران اوراق بهادار افزود: راه اندازی سامانه سجام در راستای مبارزه با پولشویی در کشور و افزایش شفافیت است. وی اعلام کرد: سازمان بورس 2 هدف اصلی را دنبال می کند و تلاش می کنیم سطح شفافیت و نقد شوندگی را بالا ببریم.
امیری افزود: از بهمن پارسال دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی را پیگیری کردیم که دستاوردهایی برای ناشران و سهامداران به ارمغان آورد.
وی یادآور شد: تلاش می کنیم علاوه بر اقدامات انضباطی، سامانه ای برای کسب اطلات ناشران نیز پیش بینی کنیم.
معاون سازمان بورس افزود: بر این اساس، برای اعضای هیات مدیره و مسئولان شرکت ها، اطلاعات پیامکی مبنی بر اینکه چند روز دیگر چه نوع افشای اطلاعاتی باید برای شرکت انجام شود، ارسال می شود. وی یادآور شد: این اقدام، تاخیر در افشای اطلاع را به حداقل می رساند، به طوریکه از زمان راه اندازی این پیامک ها نیز تاخیر در ارایه اطلاعات کمتر شده است.
امیری افزود: در سال 95، تعداد 85 نماد بسته داشتیم که اکنون به حدود 20 نماد متوقف رسیده است؛ برخی از آنها مربوط به توقف نماد به دلیل برگزاری مجامع بوده و فقط 10 نماد به صورت بلندمدت متوقف استوی تاکید کرد: نباید شرکتی «تحت احتیاط» باز شود؛ تلاش کردیم اطلاعات به طور کامل افشا شود و نماد تحت احتیاط باز نشودمعاون سازمان بورس، ارایه خدمات زیرساختی بازار سرمایه را از وظایف سامانه سمات(شرکت سپرده گذاری مرکزی وجوه اوراق بهادار بورس) دانست و افزود: دارایی های مردم در این شرکت نگهداری می شود و اعتمادی که باید در این شرکت وجود داشته باشد با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.
وی اضافه کرد: این سامانه از زیرساخت های مورد نیاز برای اجرای مجمع الکترونیک شرکتها برخوردار است.
امیری درباره توزیع سود یکپارچه سهام شرکت ها نیز گفت: ظرفیت قانونی وجود دارد که توزیع سود سهام شرکت ها به صورت یکپارچه انجام شود.
وی یادآور شد: اکنون پرونده های شکایت زیادی درباره توزیع سود وجود دارد که با راه اندازی این سیستم کمتر می شود.
راه اندازی سامانه های جدید برای شفافیت معاملات بورس
حسین فهیمی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز در این همایش گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی با تغییر در رویکردها به ارائه خدمات جدید و نوین روی آورده است؛ تغییراتی که می تواند مسیر سرمایه گذاری را تا حد قابل توجهی تسهیل دهد.
وی ادامه داد: در این زمینه دو سامانه «دانا» و «سجام» در راستای تسهیل ارائه خدمات به شرکت ها و ناشران و همچنین عموم سهامداران بازار سرمایه راه‌اندازی شده و توسعه پیدا کرده است.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی درباره سامانه دانا اظهار داشت: «دانا» یک مکانیزم بسیار مطمئن برای ناشران است؛ به عبارتی دیگر، این سامانه کانالی امن، با حفظ محرمانه بودن اطلاعات به تنها درگاه ارتباطی میان سمات و ناشران تبدیل خواهد شد.
فهیمی درباره سامانه سجام نیز گفت: «سجام»، سامانه ای زیرساختی و پیش‌زمینه ارایه انبوهی از خدمات ارزش افزوده به سهامداران و درمجموع کل بازار سرمایه است.وی با بیان اینکه این سامانه می تواند در شفاف سازی بازار سرمایه نقش بسیار مهمی داشته باشد، افزود: 'سجام' این امکان را فراهم می کند که ناشران تنها یک بار فرم های لازم را کامل کرده و احراز هویت شوند؛ بنابراین فرد ثبت نام کننده به همه خدمات و نهادهای بازار سرمایه دسترسی خواهد داشت و دیگر نیاز به ثبت نام مجدد نداردفهیمی درباره برگزاری مجامع الکترونیک شرکت های بورسی نیز گفت: در یکسال اخیر تلاش های بسیاری شده تا زیرساخت های لازم برای برگزاری مجامع الکترونیک آماده شود.
وی بیان کرد: برگزاری مجامع الکترونیک علاوه بر اینکه مزایای بسیاری برای ناشران دارد، سهولت فعالیت سهامداران را نیز در پی دارد.
فهیمی گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در سال های آتی، برگزاری مجامع الکترونیک جای مجامع کنونی را می گیرد و هزینه برگزاری مجامع تا حد قابل توجهی کاسته می شود؛ از سوی دیگر سهامداران می توانند به صورت آنلاین در رای گیری های مجامع شرکت کنند و از جزیی ترین عملکرد شرکت ها مطلع شوند.