تاریخ انتشار:1397/5/21اخبار سجام

سجام بسیاری از ریسک های کارگزاران را رفع می کند

سجام بسیاری از ریسک های کارگزاران را رفع می کند

سجام بسیاری از ریسک های کارگزاران را رفع می کند

مدیرعامل شرکت کارگزاری آریا بورس گفت : با راه اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)، بسیاری از مشکلات و ریسک های کارگزاران برطرف می شود.

به گزارش روابط عمومی سمات، علی رستگار مقدم اعتمادی افزود : باید ریسک کارگزاران را در قبال خطراتی که ممکن است از سمت مشتری تحمیل شود، کاهش داد و به دلیل وجود همین مشکل است که در حال حاضر برخی کارگزاران با مشتریان خود دچار چالش و مشکل شده‌اند. اگر آنها از سامانه سجام استفاده کنند، بسیاری از مشکلات و ریسک های کارگزاری ها حل خواهد شد.

وی ادامه داد : یکی از اقدامات مهمی که کارگزاری آریا بورس و برخی دیگر از کارگزاری‌ها انجام داده اند، پذیرش غیرحضوری مشتری بود که طرحی موفقیت‌آمیز محسوب می‌شد؛ یعنی به‌صورت حضوری همکاران ما به مشتری مراجعه کرده و احراز هویت می‌کنند چون دستورالعمل می‌گوید مهم نیست مشتری را کجا احراز هویت می‌کنید بلکه مهم این است که خود مشتری احراز هویت شود و این کار را ما در سطح تهران و شهرهایی که شعبه داریم انجام می‌دهیم.

رستگار مقدم اضافه کرد: یک اقدام دیگر این است که با پست قراردادی منعقد کرده‌ایم که بر مبنای آن در مراکز پست سراسر کشور فرم‌های کارگزاری قرار داده می‌شود. از این طریق مشتری در اداره پست برگه‌ها را پرکرده و احراز هویت می‌شود و پست مدارک را برای ما بفرستد. اما با راه اندازی سامانه سجام بسیاری از مشکلات کارگزاری‌ها در این حوزه حل شده است.

مدیرعامل کارگزاری آریا بورس گفت : پذیرش مشتری بخشی است که کارگزارها بعد از اعتبارات، بیشترین ضربه را از آن بخش می‌بینند. پذیرش مشتریان شامل قسمت‌های مختلفی است. یکی بحث احراز هویت است که اگر احراز هویت مشتری به‌درستی انجام نشود صدمه زیادی متوجه کارگزاری خواهد شد. در حال حاضر 90 درصد پرونده‌هایی که در مورد کارگزاری‌ها وجود دارد یا مربوط به اعتبارات است که تنها به دلیل نبود یک مدرک، کارگزاری خسارت‌دیده است.

سجام یک سامانه زیر ساختی در بازار سرمایه است که تمام فعالان این بازار اعم از سرمایه گذاران، مشتریان و مدیران نهادها در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می شود. از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

کلیه فعالان بازار سرمایه (بازار اوراق بهادارو بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف هستند ظرف 6 ماه با مراجعه به سامانه سجام به نشانی https://dara.csdiran.com/Sejam ، ثبت نام خود را در آن انجام دهند.

ثبت نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظفند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آنها اقدام نمایند.

ثبت نام در "سـجـام" یکبار برای همیشه و یکبار برای کلیه ارکان بازار از جمله تشکلهای خود انتظام ، نهادهای مالی، خریداران واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری و ناشرانی خواهد بود که در بازار سرمایه اقدام به ارائه خدمات می کنند.

ثبت نام کنندگان پس از احراز هویّت، از ارائــه اطلاعات مجدد و مکرر در بازار سرمایه بی نیاز بوده و با یکبار ثبت نام به کلیه خدمات بازار سرمایه ایران دسترسی خواهند داشت . نظر به اهمیّت و ضرورت ثبت نام در این سامانه موارد زیر به استحضار کلیه سرمایه گذاران و فعالان می رسد ؛

1 پس از گذشت 6 ماه تقویمی از تاریخ صدور این اطلاعیّه هیچ شخص حقیقـی و حقـوقـی نمی تواند بدون ثبت نام در این سامانه، در بازار سرمایه خدماتی از قبیل خرید و فروش اوراق بهادار و صدور و ابطال واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری و ... را دریافت نمایند .

2 از تاریخ صدور این اطلاعیّه ارائه کلیه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی جدید در بازار سرمایه از جمله  صدور کد معاملاتی در کلیه بورس ها، صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، صدور کد سبدگردانی و ... صرفاً پس از ثبت نام در این سامانه امکان پذیر خواهد بود .

3 نحوۀ مراجعه به دفاتر پیشخوان منتخب جهت احراز هویت ظرف یکماه آینده از طریق صدور اطلاعیّه و ارسال پیامک به استحضار ثبت نام کنندگان خواهد رسید.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات تکمیلی و راهنمایی جهت ثبت نام در این سامانه با تلفن 6461-021 تماس حاصل کنند.